Dluhopisy a dluhopisové fondy. Co je spojuje a proč by nás měly zajímat hlavně jejich rozdíly?

Možná už na vás někdy někdy vyskočila reklama, abyste vzali všechny své úspory a koupili si dluhopisy firmy, o které jste sice nikdy neslyšeli, na trhu je ale krásných celých 18 měsíců a má bombastický plán na expanzi. A od vás si chce ty vaše životní úspory půjčit. Jako odměnu za tuto laskavost má pro vás připraveny již zmíněné dluhopisy, díky kterým vám bude vyplácet ročně 15 % z vámi půjčené částky a možná na konci přihodí i nějaký ten suvenýr z jejich výrobny. No a hlavně, a to je samozřejmě nejdůležitější, jejich prospekt schválila Česká národní banka! Jdete do toho? Jen blázen by si přece nechal ujít takovou šanci!

Anebo ne?!

Hned na začátku se vám musím přiznat. Asi jsem blázen. Já jsem si totiž ještě nikdy podobný dluhopis nekoupila a ani nekoupím. Jo, dobrovolně se připravuji o své životní šance! Ale vysvětlím vám proč. A možná, že na konci zjistíte, že budete chtít být podobnými blázny, jako jsem já 😉

Co to vlastně jsou dluhopisy a jak fungují?

Dluhopisy jsou jednoduše řečeno finanční půjčky, kdy vy půjčujete peníze státu, firmě nebo někomu jinému. Vy mu dáte peníze, on vám písemné potvrzení (tedy dluhopis), že má u vás dluh. Výměnou za tyto peníze vám slíbí, že vám každý rok zaplatí určitou částku navíc – úrok. A na konci dohodnutého období vám vrátí celou půjčku. To znamená, že když investujete do dluhopisu, víte, kolik peněz získáte, což je pro někoho, kdo nemá rád překvapení, dobrá věc. Dluhopisy jsou obvykle považovány za méně riskantní investici než akcie, a to právě díky předem dohodnutým úrokům.

Nicméně všimněte si slůvka „obvykle„. Pokud vše běží tak, jak má, mohou být výnosy z dluhopisů pěkné. Obvykle totiž dluhopisy vydávají firmy, které potřebují peníze na nějaký svůj rozvoj, expanzi do zahraničí, nákup nových moderních přístrojů apod. Možná to zkoušeli nejdříve v bance, ale teď jim zkrátka nějaké další finance chybí a tak hledají investora – vás. V případě, že má firma kvalitní management, podniká v oboru s budoucností, má kvalitní byznys plán a dobré cash flow, není předlužená apod., pak může být nákup jejich dluhopisů skutečně zajímavou příležitostí.

Ale máte čas a znalosti na to dohledávat si uzávěrky a finanční dokumenty dané firmy za posledních x let?

— Umíte posoudit kvalitu byznys plánu a jeho potenciál?

Znáte osobně management a lidi z vedení firmy, jejich pracovní historii a jste si jisti, že zvládnou naplnit své vize?

Většina z nás NE. A právě z tohoto důvodu je nákup jednotlivých dluhopisů jednotlivých firem tak riskantní. Jo a prosím vás, ohledně toho prospektu schváleného ČNB…. Každá firma vydávající dluhopisy má povinnost vydat prospekt, tedy základní informace o těch dluhopisech a ČNB je pak kontroluje po formální stránce. Hlídá tedy jen to, zda jsou v prospektu všechny povinné údaje (a když to přeženu, zda mají správně gramatiku), ne ale kvalitu firmy, kvalitu dluhopisů ani neposkytuje žádnou garanci! Já osobně, když u nějaké nabídky v reklamě vidím, že se pyšní tím, že mají prospekt schválený ČNB, tak utíkám rychle pryč. Jestli je totiž tohle to jediné, čím se mohou chlubit, tak jaká asi bude kvalita a důvěryhodnost dané firmy?

Dluhopisy versus dluhopisové fondy. Zuzka Vitková. Finanční koučink

„Ale když já chci nějaký dluhopis do portfolia, všichni o tom teď mluví!“

Já vím, já o nich mluvím taky 🙂 Ale pozor, já nemluvím ani tak o dluhopisech, jako o dluhopisových fondech. A to je velký rozdíl!

Dluhopisové fondy – nekupuji jednoho zajíce v pytli, ale hromadu zajíců v kleci

Taky vám už začíná připadat riziko nákupu jednoho nějakého dluhopisu příliš velké? Stále byste byli ochotni do jedné firmy vrazit hromadu peněz nebo životních úspor? Nebo už začínáte být trošičku blázínci jako já a necháte si ty báječné příležitosti utéct?

Ale nebojte, stále existuje řešení, jak využívat síly a výhod dluhopisů, ale nepodstupovat takové riziko. A tím jsou dluhopisové fondy. Ono totiž kupovat si náhodně dluhopisy jednotlivých firem někdy připomíná skutečně nákup jednoho zajíce v pytli. Oproti tomu dluhopisové fondy jsou jako banda zajíců v otevřené kleci, kam je už předvybral zkušený chovatel. U dluhopisových fondů se jedná se o kolektivní investice, kde spousta lidí dává dohromady své peníze a odborníci s nimi nakupují různé dluhopisy. To znamená, že máte hned na začátku rozptýlené riziko – nenakupuje se pouze jeden jediný dluhopis, ale fondy jich obvykle obsahují několik desítek.

Další výhodou je to, že dluhopisy do fondu vybírají odborníci, kteří mají všechny ty uzávěrky a výroční zprávy daných firem zmáknuté a nenakupují kde co. Dluhopisy firem prochází poměrně striktním výběrem. Pokud se přece jen stane, že se jednomu dluhopisu nedaří, jsou tady ty další desítky jiných, které dále vydělávají.

Méně známou výhodou je i to, že díky velkému objemu peněz, které ve fondu jsou, se mohou nakupovat i dluhopisy, ke kterým se běžný smrtelník sám nedostane. Ať už jde o různé státní dluhopisy, nebo takové, které se volně neobchodují.

Ve fondech také obvykle probíhají tzv. reinvestice. To znamená, že za úroky z jednotlivých dluhopisů se nakupují další dluhopisy a tak vám vaše vydělané peníze vydělávají další peníze. Nemluvě i o tom, že u dluhopisových fondů můžete o vrácení jistiny (tedy svých vložených peněz) požádat prakticky kdykoliv a během pár dní/týdnů máte peníze zpátky, u klasických dluhopisů musíte čekat až do splatnosti. Nebo najít někoho, kdo by od vás daný dluhopis odkoupil.

A mají dluhopisové fondy i nevýhody? Pro někoho to mohou být poplatky, které si odborníci berou za správu portfolia. Pro jiného to, že nemůže sám aktivně ovlivnit skladbu daného fondu a nemůže si tam libovolně přidat dluhopisy (popravdě, toto já vnímám spíše jako výhodu a ochranu investora sám před sebou 😀 ).

A proč tady o tom tak vyprávím? Mám k tomu 3 důvody:

  1. Chci, abyste znali rozdíl mezi dluhopisy a dluhopisovými fondy.
  2. Dluhopisové fondy jsou po cca 30 letech aktuálně na vrcholu svých výnosů a je tedy dobrá doba je zařadit do portfolií. Nyní se dá na dluhopisových fondech vydělávat od 5 – 10 % ročně. Tak skvělá příležitost zde dlouho nebyla a je otázka, jak dlouho zde ještě bude.
  3. Chci, abyste radši byli blázínci jako já, kteří si nechají utéct životní příležitost v podobě nákupu dluhopisů no name firmy s nulovou historií, ale slibovaným 15 nebo 20 % zhodnocením, než abyste v podobných nabídkách utopili své úspory.

Máte vy ve svém portfoliu zařazeny dluhopisy nebo dluhopisové fondy?

Napište mi proč ano nebo proč ne. Do komentáře, emailem nebo klidně do zprávy na Facebooku. Budu se těšit!

A pokud vám článek připadal užitečný, budu ráda i za sdílení 🙂 A pokud si s financemi ještě moc nerozumíte, mrkněte na to, zda vás netrápí některý z finančních bloků.

UPOZORNĚNÍ:

V článku nejde o konkrétní finanční doporučení. To je možné provést vždy až na základě analýzy daného klienta. Před každou investicí vždy zvažte rizika anebo se poraďte se svým finančním poradcem (nebo se mnou 🙂 ). Minulé výnosy nezaručují budoucí zisky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *