
Často se mě ptáte, co vlastně finanční kouč dělá, o čem je tato profese. Obvykle se v praxi zaměňuje i za povolání finančního nebo investičního poradce, ačkoliv tyto specializované obory se od finančního koučování liší v jedné zásadní oblasti. V tomto článku se na rozdíly (a podobnosti) finančního koučování s obdobně znějícími profesemi podíváme blíže.
Co je to koučování?
Abychom si mohli rozebrat, co přesně dělá finanční kouč, je potřeba podívat se blíže na samotné koučování. Koučování je proces, během kterého dostáváte otázky. Ale odpovědi hledáte sami v sobě. Kouč není někdo, kdo by vám zodpověděl, co a jak máte dělat. Klade vám ale otázky tak, abyste se sami zamysleli a sami byli postupně schopni převzít zodpovědnost za svá rozhodnutí a svůj život. Pomáhá vám najít vaši vlastní motivaci ke změnám, hledá s vámi vaši vlastní cestu. V tom se liší od mentora (anebo i finančního poradce), jehož úkolem je předávat vám své zkušenosti, znalosti a svůj pohled na věc.

Finanční kouč není finanční poradce
Z odstavce výše tak vyplývá jedna „nerovnice“. Finanční kouč se nerovná finanční poradce. Finanční (ani jiný) kouč zkrátka neradí. Na požádání vám sice může říct svou zkušenost s řešením dané situace, ale hlavní osobou během koučování jste vy. Kouč nezná všechny vaše životní příběhy a detaily, které jste zažili a které formovaly vaše názory. Ale právě tyto drobnosti pomáhají určit, kam se bude ubírat vaše další cesta. Zda jste spokojeni s dosavadním životem a nebo toužíte po změně. A to je něco, co vám neřekne žádný poradce ani mentor. Na to dokážete odpovědět jen vy sami.
Finanční poradce vám tak dokáže poradit s konkrétním zadáním a připraví vám „objektivní“ a nejvýhodnější řešení. Finanční kouč vám pomůže odhalit, zda to „nejobjektivnější“ řešení i tím řešením právě pro vás. Bohužel někteří finanční poradci chtějí „jít s dobou“ a nazývají se kouči, ačkoliv tomu neodpovídají jejich služby. Pokud hledáte finančního kouče, zeptejte se, zda má dotyčný za sebou nějaký kurz nebo koučovací výcvik.
Co tedy finanční kouč řeší?
Základem každého koučinku je navázání přátelského a bezpečného prostředí. Ideální je, když jsou kouč i koučovaný na stejné vlně, když je koučink dobrovolný a ne nařízený (vedoucím, nebo manželkou 🙂 )
Na společných sezeních si společně s koučem ujasníte své cíle, priority, potřeby i dlouhodobé plány a především se postupně naučíte se své peníze ovládat. Naučíte se převzít zodpovědnost za svůj život a budete to vy, kdo bude vládnout penězům – a ne naopak.

3 pilíře finančního koučinku
Prvním principem finančního koučinku je změna myšlení. Je potřeba uvědomit si svá limitující přesvědčení a bloky, které nám brání v přijímání hojnosti. U nás žen je tento proces velmi často spojený s přijetím sama sebe, se sebeláskou a s uvědoměním si, že už nemusíme být oběti systému, ale že je v našich silách tento stav změnit. Že můžeme být tvůrkyně našeho života.
Se změnou myšlení přichází také změna chování, která je druhým principem finančního koučinku. Je potřeba začít na svých vytyčených cílech aktivně pracovat. Začíná se po malých krůčcích, které vám pomohou nabrat sebedůvěru, stát si za svými rozhodnutími a přetvářet si život tak, aby byl v souladu s vámi a vašimi životními hodnotami. Tato fáze bývá nejnáročnější, protože naše okolí s námi nemusí ve změnách souhlasit, nemusí být ochotni vystoupit ze své pohodlné komfortní zóny a tak nastává čas, kdy mohou přijít konflikty, manipulace nebo tlak na to, abychom se sebou vlastně nic nedělaly. Je proto fajn mít u sebe svého kouče. Někoho, kdo vás nenechá sejít z cesty a podlehnout negativním myšlenkám.
V neposlední řadě potřebujete získat určité vědomosti a nástroje, se kterými budete při finančním plánování pracovat. A ty zahrnuje třetí princip – aktivní vzdělávání se. Spolu s koučem (a zde už klidně i s podporou finančního poradce) se začínáte orientovat ve finančních produktech, které budou užitečné na vámi vytyčené cestě. Sestavíte si vlastní rozpočet a finanční plán, budete mít přehled o svém cash flow.
Popularizace finanční nezávislosti žen
… je něco, o co se snažím ve své praxi. Pomáhám ženám vydefinovat si jejich vlastní definici finanční nezávislosti a hledat si k ní cestu. Bylo by jednoduché napsat jeden univerzální návod, něco jako „výživový plán“ s přesnými recepty. Ale takto to nefunguje ani při dietě, ani u financí. Stejně jako má každá z nás jiné tělo a potřebuje svůj výživový plán na míru, tak stejně je to i s naší finanční nezávislostí. Je potřeba si jednotlivě určit význam těchto slov, co konkrétně to znamená právě pro vás a potom najít cestu.
Více o mých konzultacích a nabídce kurzů najdete ZDE.