… a vlastně už nikdy! V tomto a následujících dvou článcích si posvítíme na naše finanční bloky. Ukážeme si, co jsou finanční bloky, jak a kdy vznikají a také, jak s nimi zatočit.
Co to jsou finanční bloky?
Finanční bloky, ale vlastně bloky obecně, jsou omezení nebo nastavení naší mysli. V principu jde o přesvědčení, které o daných věcech máme. Bloky tedy můžeme mít v různých oblastech – ve vztazích, v přístupu sama k sobě, v tom, jak se dívám na život, ale také v penězích a financích. Podle našeho nastavení, které jsme si vzali do hlavy, potom jednáme. Naše mysl si rozhodování, myšlenky, hodnocení, „přechroustá“ přes filtr toho bloku a podle toho potom jedná v životě a dělá jednotlivé kroky.
Pojďme si ukázat, jak bloky „pracují“ na konkrétním příkladu. Mým osobním blokem dlouhou dobu bylo, že mám velký nos, a proto se nikdy nevdám. No, kromě toho, že jsem vdaná, mám i tři děti, takže mé přesvědčení se nenaplnilo. Ačkoliv nos velký fakt mám 😊 Naštěstí jsem se ale svého bloku zbavila, přijala se taková, jaká jsem a změnila své přesvědčení. Díky tomu jsem se potom nemusela omezovat v tom, jestli můžu nebo nemůžu s někým chodit a nevyslýchala partnera, jestli mě kvůli mému nosu třeba v budoucnu nenechá třeba kvůli někomu s menším nosem).
Zní to vtipně, že jo? Ale spousta z nás má podobné bloky a ty jim nedovolí se naplno projevit. Malá prsa, velká prsa, hubená, chudá, krátké vlasy, malé oči, tlustá lýtka… no najít by se toho dalo milion – to mi asi potvrdíte samy. Ale v momentě, kdy si náš blok uvědomíme, můžeme s ním zatočit. Poslat do hlubin minulosti, kam patří.
Podobně jako u vztahu, to funguje stejně i u financí. Pokud máme nějaký finanční blok, tak v momentě, kdy dojde na finance, jednáme podle toho nastavení. A všechny možnosti, které se nám nabízí, si filtrujeme skrze toto naše sítko, to naše přesvědčení.
Kde se bloky berou?
Bloky vznikají různými způsoby. Mohou vzniknout v dětství, v dospívání, může to být jednorázová záležitost, někteří lidé jsou přesvědčení, že si bloky neseme i z minulých životů. Někdy stačí jen nevhodná poznámka pronesená v nevhodnou dobu. Někdy je to špatně řečený vtip, který nás zasáhne v oblasti, ve které si i tak moc nevěříme. A takové „ujištění“ zvenku jen potvrdí naši domněnku a blok je na světě.
Nebezpečné je pronášet (a přenášet!) bloky na děti. A vlastně ani nemusí být naše vlastní. V momentě, kdy jsou děti v období, ve kterém nasávají informace jako houba (tedy do cca 7 let věku prakticky permanentně) je důležité dávat pozor na to, jaké informace jim předkládáme. Tohle téma mě osobně velmi zajímá, takže na něj určitě napíšu v budoucnu samostatný článek (zatím můžete mrknou na článek o peněžní komunikaci ve vztahu).

Jednotlivé finanční bloky mohou být na různých úrovních – vědomých či podvědomých. Já se věnuji jen té základní, vědomé úrovni. Ty hlubší úrovně pak řeší různí terapeuti nebo vidante.
Jak s finančními bloky pracovat?
Prvním krokem, vedoucí k odstranění finančního (ale i jakéhokoliv jiného) bloku spočívá v jeho uvědomění si jej. Abych jej mohla rozpustit a vyhnat ze svého života, musím o něm vědět a znát jej. Mnohé z nich si totiž ani neuvědomujeme, často nás ani nenapadne, že „máme problém“. Dávám zde schválně do uvozovek, protože lidé dokáží žít i s finančními bloky. Ale nedokáží se s nimi rozvíjet, osobnostně růst a často třeba ani úspěšně podnikat.
My si nyní představíme postupně tři základní finanční bloky, které můžeme sami ovlivnit a kterých se letos pokusíme zbavit!
Blok č.1.: „Nikdy si nevydělám dost peněz.“ nebo „Nikdy nebudu mít dost peněz.“
Nikdy nedosáhnu velkých výdělků, protože:
- Můj šéf mi nechce přidat peníze.
- V práci mě platí málo.
- Mí zákazníci nejsou ochotni mi platit víc.
- … doplňte dle sebe …
Proto nikdy nebudu mít víc.
To je finanční blok, který do letošního roku nepatří. Nechme ho minulosti, do letošního roku (ani žádných dalších) už si ho neneste.
V čem jde o finanční blok?
V tomto případě přemýšlíme způsobem „Já mám málo, protože někdo jiný něco (udělal/neudělal/má/nemá…)“. V tu chvíli uvažujeme v tzv. módu oběti. Říkáme „já to nemohu ovlivnit, já s tím nic neudělám, protože někdo jiný nese zodpovědnost za mé výdělky“. Ale to není pravda. Vy jste ty jediné, které nesou zodpovědnost. Vy jediné nesete zodpovědnost za to, kolik si vyděláte. Ať už v zaměstnání nebo v podnikání, jakýmkoliv způsobem. Vy jediné jste ty, které to mohou reálně ovlivnit.
To znamená, pokud nejste spokojené s platem v zaměstnání, jaké máte možnosti? Co byste udělala, kdybyste byla zodpovědná za svůj výdělek?
- Můžu říct šéfovi, aby mi přidal?
- Požádat o zálohu/odměny?
- Změnit práci?
- Změnit obor?
- Mohu si najít přivýdělek?
- Mohu rozjet vedlejší podnikání?
- Mohu si najít brigádu?
- Zkrátit si úvazek a vzít si jinde jiný?
Vždy se dá najít nějaké řešení. Neříkám, že to musí být rovnou řešení teď hned jít dát výpověď v práci. Je to jen o tom, zda jsem ochotná řešení hledat. Je to jen o tom, zda jsem já ochotná převzít zodpovědnost za svůj výdělek.
Rozumím tomu, že to pro vás teď může znít tvrdě anebo máte pocit, že nevím, o čem mluvím, protože já o životě ještě nic nevím, jsem mladá, nezkušená … – ale to je jen důkaz tohoto bloku. Hledáte výmluvy, proč to nejde. Jsem tvrdá, já vím, ale potřebuji, abyste se alespoň na chviličku zamyslely, že na tom něco může být. A připustily si možnost, že mám pravdu.
Nenechávejte na druhých rozhodnutí o tom, kolik si vy vyděláte.
To je mentalita zaměstnance, nastavení oběti. Ta patří do loňského roku. Do toho letošního už patří mentalita tvůrce. Mentalita člověka, který je ochoten převzít zodpovědnost za svůj život, za svůj výdělek. Za to, kolik si vydělá, za to, kolik bude mít a také za to, co potom s těmi penězi udělá, jak s nimi bude pracovat. Jestli je investuje, bude šetřit, jestli je utratí, jestli si koupí sebevzdělávací nebo nějaký jiný kurz apod.
Neříkám, že to jde hned. Že budete všichni vydělávat miliony a bude to hladký přechod. Přechod z módu oběti do módu tvůrce může být náročný. Ale jediný způsob, jak ovládnout svůj život, je převzít za něj zodpovědnost.
Takže mentální blok „Já jsem oběť, a proto nemůžu vydělávat hodně nebo proto nebudu bohatá“ patří do loňského roku a vůbec do historie. Do letošního roku a těch dalších patří mód tvůrce. Mód toho, že já sama můžu změnit výsledek své hry. Protože hrát se dá i se špatnýma kartami. Ale když nebudete vůbec hrát, nevyhrajete nikdy. A ani nezjistíte, jak by vaše hra dopadla.
Jaký nejmenší krok můžete udělat, abyste zatočila s tímto blokem?
V dalším článku se podíváme na druhý z bloků, který do letošního roku nepatří. Psát budu o našem přesvědčení – jaké budeme, když budeme bohaté.
O módu tvůrce, oběti, ale i vděčnosti a dalších aspektech související s naší hojností mluvím v prvním videu v kurzu Kráska v hojnosti. Video si můžete zdarma stáhnout ZDE.