Finanční plánování pro ženy: Jak si vybudovat stabilitu a nezávislost

Finanční nezávislost je pro ženy klíčová nejen z hlediska zabezpečení jejich budoucnosti, ale i pro větší pocit svobody a sebevědomí. Přesto mnoho žen čelí specifickým finančním výzvám, které je mohou brzdit na cestě k dlouhodobé stabilitě. Jaké jsou hlavní překážky a jak si ženy mohou sestavit finanční plán, který jim zajistí bezpečnou budoucnost?

Specifické finanční výzvy, kterým ženy čelí
Ženy často čelí nižším příjmům než muži, a to nejen kvůli platovým rozdílům, ale i kvůli častějším kariérním přestávkám, například kvůli mateřství. Méně let v zaměstnání znamená nejen nižší celoživotní příjem, ale i menší úspory na důchod. Kromě toho ženy žijí v průměru déle než muži, což znamená, že musí na stáří spořit více.
Například žena, která kvůli rodičovské dovolené přeruší kariéru na šest let, může mít v důchodu celkově o statisíce korun méně než muž, který pracoval nepřetržitě. Řešení se zdá být jednoduché - je začít spořit co nejdříve a hledat možnosti, jak výpadky v příjmech minimalizovat. Jenže v praxi to pochopitelně tak snadné není. Ve spoustě partnerství a manželství jsou totiž peníze tabu. Anebo se o nich mluví, ale stylem "moje výplata, tvůj rodičák". V takové situaci, kdy je žena odkázána jen na své stávající nízké zdroje, ze kterých ještě často nakupuje věci pro děti, je myšlenka odkládat si na důchod nereálná.

Jak tedy na to?
Mluvte s partnerem o financování mateřské/rodičovské
A především s ním začněte ještě v době, kdy žádné děti nemáte! Úplně chápu argument, že přece když s partnerem chodíte teprve pár měsíců, nebudete do vztahu tahat peníze. Ale to, že jej chápu, neznamená, že s ním souhlasím. Ve chvíli, kdy s partnerem sdílíte mnoho jiných, velmi osobních věcí, je nejvyšší čas sdílet i váš pohled na peníze. Je to nejen vhodné, je to přímo nezbytné! Peníze jsou totiž tak specifické téma, že se mu lidé vyhýbají do toho momentu, než je to opravdu nezbytné.

Něco, jako když vás bolí zub a pořád si říkáte, že to ještě není tak hrozné, abyste museli k zubaři. Jenže nakonec tam musíte a výsledek je mnohem horší, než kdybyste tam šli zavčas. Známe to, že jo? A přesně tohle se děje ve vztahu, kde se o penězích nemluví anebo kde se očekává, že se to "přece nějak udělá, až to bude aktuální". Jenže ono se samo neudělá nic.

Takže holky, opravdu si svého partnera oťukejte už na začátku vztahu. Není nutné se se skrblíkem hned rozcházet, pokud vám to klape, ale je to informace pro vás, že se budete muset na vše připravit důkladně a sama dopředu.

Tady si ještě dovolím jednu technickou vsuvku. Ve chvíli, kdy jste manželé, není žádný "můj příjem a tvůj příjem". Polovina každé výplaty vašeho muže je "vaše" (a stejně tak naopak), protože jste v tzv. SJM. Nemělo by tak podle zákona docházet k tomu, že muž si užívá "své vydělané" peníze a vy živoříte s pár tisíci měsíčně.
Připravte si dlouhodobý finanční plán
Lekly jste se? Ještě ani nevíte, co budete dělat o víkendu a já po vás chci pětiletku, nebo dokonce desetiletku toho, co vás čeká? Ano, chci. Finanční plánování je totiž nezbytné k tomu, abychom v životě jen nepřežívaly, ale abychom mohly skutečně žít. Možná ne hned, peníze potřebují na své rozmnožení čas, ale my si musíme koupit alespoň možnost být nezávislé a spokojené.

Zamyslete se tedy nad tím, zda jednou chcete mít rodinu. Pokud ano, s největší pravděpodobností se mateřské a rodičovské dovolené nevyhnete. Nebo bude zůstávat doma váš partner? Všechny varianty jsou v pořádku, jen je fajn mít představu, která je vám nejbližší a podle toho se zařídit. Pokud bych se stereotypně držela toho, že doma zůstane žena, znamená to pro nás ve finančním plánování na toto období myslet. Pokud bude váš rodičovský příspěvek třeba 10 000 Kč/měs, ale víte, že vy měsíčně na své výdaje + výdaje pro dítě budete potřebovat 20 000 Kč/měs, pak by bylo vhodné mít před nástupem na MD/RD odloženo cca 360 000 Kč. A jestliže rodinu plánujete třeba za 3 roky, tak už byste si nyní měla měsíčně odkládat z vaší stávající výplaty zhruba 9 500 Kč (na spořák - do prasátka rovnou celých 10 000 Kč). Není to zrovna málo, že? Právě proto - čím dříve budete přemýšlet o nějakém budoucím cíli, tím méně peněz budete potřebovat z vlastní kapsy na jeho naplnění. Kdybyste se totiž na mateřskou chystaly "až" za 6 let, stačí vám odkládat si nyní jen 4 500 Kč. To už je velký rozdíl, že!

Stejný princip funguje u odkládání na penzi, na hypotéku, ale třeba i na svatbu, vysněnou dovolenou nebo nové auto. Některé věcí neovlivníme, ale minimálně velké milníky bychom si mohli odhadnout a včas se na ně začít připravovat. Finanční plán zároveň není neměnná věc, právě naopak. Upravuje se a mění se stejně, jako vaše životní události.
Investujte (především) s málem
Investování je jedním z nejlepších způsobů, jak si ženy mohou zajistit dlouhodobou finanční stabilitu. Bohužel mnoho žen se investování bojí kvůli nedostatku informací nebo obavám z rizika. Přitom začít lze i s malými částkami, u některých bank či brokerů již od 100 Kč. Je mi jasné, že vybrat si z té obrovské nabídky není jednoduché. Na začátek proto doporučuji domluvit si schůzku s finančním odborníkem, společně s ním si sestavit finanční plán a podle něj potom vybírat vhodná aktiva. Vždycky totiž nejdříve vybíráme cíl investice a teprve potom nakupujeme akcie a dluhopisy - NE NAOPAK!

Jak píšu v odstavci výše, čas, který mám na splnění cílů ovlivňuje výšku mého vkladu - čím více času, tím méně musím odkládat. Ale čas zde hraje ještě jednu důležitou roli - čím více času mám, tím zajímavější nástroje si mohu dovolit nakoupit. Když mám před sebou jen krátký horizont, volím konzervativnější (a tím pádem obvykle méně výnosné) produkty, jako jsou termínované vklady nebo spořící účty. Když máme ale času více, můžeme nakupovat i akcie a akciové fondy, které mohou vynášet i dvakrát tolik, co spořící účty. Takže díky tomu času vydělám dvakrát! Opravdu nepodceňte sílu plánování!

Ale zpět k těm samotným investicím. Kolují mýty, že abych mohla investovat, musím mít hodně peněz. Ve skutečnosti je to přesně naopak! Musím hodně investovat, abych mohla mít hodně peněz! To je věta, kterou si musíte pamatovat. Moc by mě zajímalo, kdo to tehdy popletl a vypustil ten nesmysl o potřebě investovat jen velké peníze.... Takže se nenechte zviklat tím, že na MD/RD máte k dispozici jen pár stokorun, které můžete na investici využít. Naopak, je to skvělý start, díky kterému si investice osaháte, vyzkoušíte, seznámíte se s nimi a později můžete na svůj start navázat vyššími částkami. Řekněme při odložené pětistovce po dobu 10 let se na konci můžete těšit na téměř 100 000 Kč! A pokud si po skončení MD/RD částku odkládání navýšíte a třeba i prodloužíte dobu investování, mít do důchodu odložený milion je téměř hotová věc.

Důležité je si nejprve nastudovat základy investování, vyhýbat se unáhleným rozhodnutím, konzultovat vše s někým, komu věříte a nikdy neinvestovat peníze, které budou v dohledné době potřeba. Pokud se vám do studia investic nechce, nebo nemáte čas, rovnou můžete oslovit někoho, kdo tohle s vámi všechno projde a pomůže vám. Ano, přihřeju si polívčičku, můžete oslovit třeba mě 🙂
Finanční plánování pro ženy je klíčové pro jejich budoucí stabilitu a nezávislost. Přestože čelíme specifickým výzvám, správně nastavený plán a chytré investování nám mohou pomoci překonat finanční nerovnosti a zajistit pohodlný život. Nejlepší čas začít s finančním plánováním je dnes – ať už jde o spoření, investování nebo budování finanční rezervy.

Domluvte si se mnou schůzku a ráda s vámi projdu vaše představy, možnosti a cíle (i ty, o kterých ještě ani nevíte, že je máte 🙂 ).